آرش گلریز خاتمی

بدون دسته بندی

آرش گلریز خاتمی، خاتم‌کاری چیره‌دست است و در سال 1357 در شهر شیراز متولد شده. خاندان گلریز خاتمی از خاتم‌کاران قدیمی و بنامِ ایران‌اند که نزدیک به هفتصد سال است که در این حوزه فعالیت می‌کنند...

به‌قلم: سارا عاشوری

هنر در خون هنرمند

خاتم‌ را می‌توان از جهت زیبایی و ظرافت، ختم و پایان هنر دانست؛ هنری که ظرافتِ بی‌حدوحصرش یک سروگردن از دیگر هنرها بالاتر است. بسیاری خاستگاه خاتم‌کاری را شهر شیراز می‌دانند که توسط شاهان صفویه به اصفهان منتقل شد و رواج پیدا کرد و به تولید انبوه رسید.

 

از 13سالگی به‌طور رسمی آموختن خاتم را نزد پدر آغاز کرد و به‌دلیل علاقه‌ای که به آن داشت، پس از دریافت مدرک دیپلم ادامه‌ی تحصیل نداد و به‌طور حرفه‌ای وارد عرصه‌ی این هنر شد و تا امروز فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

 

آرش گلریز خاتمی، خاتم‌کاری چیره‌دست است و در سال 1357 در شهر شیراز متولد شده. خاندان گلریز خاتمی از خاتم‌کاران قدیمی و بنامِ ایران‌اند که نزدیک به هفتصد سال است که در این حوزه فعالیت می‌کنند. پدر آرش نیز از اساتید برجسته‌ی خاتم بود و او از همان کودکی با رفت‌وآمدهای بسیاری که به کارگاهش داشت، با این هنر آشنا و به آن علاقه‌مند شد. از 13سالگی به‌طور رسمی آموختن خاتم را نزد پدر آغاز کرد و به‌دلیل علاقه‌ای که به آن داشت، پس از دریافت مدرک دیپلم ادامه‌ی تحصیل نداد و به‌طور حرفه‌ای وارد عرصه‌ی این هنر شد و تا امروز فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

 

خاتم‌کاری؛ ظرافت و اصالت

هنر خاتم در سال‌های اخیر به‌دلیل تجاری‌شدن، اصالت خود را از دست داده است و اغلب آثاری تولید می‌شود که نیاز بازار عمومی را تأمین کند. با این حال، در کارگاه گلریز خاتمی خاتم‌کاری‌های اصیل، فاخر و منحصربه‌فرد خلق می‌شود. حدود بیست سال پیش، آرش کارگاه خاتم‌کاری مستقلی راه‌اندازی کرد که امروز همراه با دو برادرش، محسن و مهدی، در آن مشغول فعالیت‌اند. نحوه‌ی خلق آثار در این کارگاه به‌گونه‌ای است که از صفر تا صد اثر در کارگاه تولید می‌شود و هیچ‌گونه واسطه‌‌ای برای تهیه‌ی مواد اولیه حضور ندارد. تمام آثاری که در کارگاه گلریز خاتمی تولید می‌شود سفارشی است و فرایند سفارش و آماده‌سازی نیز با هماهنگی مستقیم مخاطبان از طریق فضای مجازی، به‌ویژه اینستاگرام، صورت می‌گیرد.

 

آرش به‌دلیل علاقه به هنر گره‌چینی، در خلق آثار خود از آن استفاده می‌کند و سبک فعالیتش تلفیقی از گره‌چینی و خاتم‌کاری است. او که در بیش از چهل نمایشگاه داخلی شرکت داشته، اکنون بیشتر مشغول ساخت سفارش‌هایی از تنبک، تخته‌نرد و میزهای متفاوت است.

 

گره‌چینی شاخه‌ای از هنر کاشی‌کاری و معماری سنتی ایرانی است که از کنارهم‌چیدن قطعات چوب و شیشه در یک قالب هندسی خاص تشکیل می‌شود. آرش به‌دلیل علاقه به هنر گره‌چینی، در خلق آثار خود از آن استفاده می‌کند و سبک فعالیتش تلفیقی از گره‌چینی و خاتم‌کاری است. او که در بیش از چهل نمایشگاه داخلی شرکت داشته، اکنون بیشتر مشغول ساخت سفارش‌هایی از تنبک، تخته‌نرد و میزهای متفاوت است.

 

نسل‌به‌نسل با خاتم

خاندان گلریز خاتمی خانواده‌ای بزرگ و هنرمندند که سال‌های سال است آثار درخور توجهی در حوزه‌ی خاتم خلق کرده‌اند. درب‌های خاتم‌کاری‌شده‌ی بزرگی که در دوران قاجار و به‌دستور ناصرالدین‌شاه در کاخ‌های مختلف به کار برده شده، اتاق خاتم کاخ مرمر و خاتم‌کاری قبور ائمه در کربلا و نجف، هنر دست این خاندان است. آرش نیز بر این عقیده است که وظیفه‌ی او و برادرانش حفظ این میراث بزرگ است و این امر تنها با خلق آثار نفیس تحقق پیدا خواهد کرد.

 

نحوه‌ی خلق آثار در این کارگاه به‌گونه‌ای است که از صفر تا صد اثر در کارگاه تولید می‌شود و هیچ‌گونه واسطه‌‌ای برای تهیه‌ی مواد اولیه حضور ندارد.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آرش گلریز خاتمی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *