هیاس حسینی

...

هیاس حسینی

به‌قلم: سارا عاشوری

 

شیشه‌گر بین‌المللی

شکل‌دادن به شیشه و ساخت فرم‌های متنوع از آن، پیشینه‌ی دورودرازی در ایران دارد. شیشه‌گری هنری است که در آن هنرمند از نفس خود در شیشه می‌دمد تا اثری زیبا خلق شود.

هیاس حسینی شیشه‌گر هنرمندی است که سال 1357 در کرمانشاه و در خانواده‌ای کرد متولد شد. خیلی زود متوجه علاقه‌ی خود به هنر شیشه‌گری شد و آن را دنبال کرد. به هنرستان پیام شهید رفت و دیپلم خود را در رشته‌ی شیشه‌گری علمی و آزمایشگاهی گرفت و به‌سبب علاقه و پشتکاری که داشت، برای ادامه‌ی تحصیل به خارج از کشور رفت. دوره‌ی طراحی فیگوراتیو را در باکو نزد سونا نقیوا و مجسمه‌سازی را در آکادمی هنر آذربایجان نزد مهدی صمدی گذراند. او همچنین دارای نشان درجه2 هنری از میراث فرهنگی تهران است. حسینی در آن سال‌ها در کارگاه‌ها و دوره‌های متعددی شرکت کرد، تجربیات متفاوت به دست آورد و چند سال است که به ایران بازگشته و ساکن شهر کرج است.

 

دوره‌ی طراحی فیگوراتیو را در باکو نزد سونا نقیوا و مجسمه‌سازی را در آکادمی هنر آذربایجان نزد مهدی صمدی گذراند.

 

ظرافت باستانی

شیشه‌گری هنر آفرینش آبگینه‌های ظریف و زیباست که قدمتش به دوران پیشاتاریخ بازمی‌گردد. این هنر از اولین صنایعی است که انسان‌ها آموخته‌اند. شیشه‌گران ماهر و زبردستی در ایران باستان وجود داشتند؛ این امر از اشیای اندک اما ظریف و بسیار پرجزئیاتی که یافته شده است، برمی‌آید. این هنر اما در طول تاریخ دچار افت‌وخیزهای بسیاری بوده و جنگ‌ها، کشورگشایی‌ها و رونق اقتصادی و آبادانی در پیشرفتش تأثیر بسزایی داشته است. در این هنر مهارت دست و خلاقیت ذهن اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

این هنرمند با الهام از مهره‌های شیشه‌ای که از منطقه‌ی باستانی چغازنبیل یافته شده، مهره‌های شیشه‌ای بسیار زیبایی خلق کرده است.

 

این هنرمند با الهام از مهره‌های شیشه‌ای که از منطقه‌ی باستانی چغازنبیل یافته شده، مهره‌های شیشه‌ای بسیار زیبایی خلق کرده است. او در ایتالیا دوره‌ی شیشه‌گری حرارت مستقیم را گذرانده و تکنیک کاری او نیز حرارت مستقیم است. در این تکنیک از حرارت مستقیم تک‌شعله‌ی گاز اکسیژن استفاده می‌شود. او از سال 1376 به‌صورت حرفه‌ای در این زمینه فعالیت می‌کند و سبک ویژه‌ی خود را در خلق آبگینه‌ها دارد. همچنین آموزشگاه شیشه‌گری‌ای نیز راه‌اندازی کرده و هنرجویان متعددی را آموزش می‌دهد.

 

درخشش روی صحنه‌ی «عصر جدید»

هیاس حسینی در فصل دوم برنامه‌ی استعدادیابی تلویزیونی «عصر جدید» شرکت کرد و با توانایی‌ای که از خود نشان داد، حیرت داوران این برنامه را برانگیخت و توانست از مرحله‌ی اول صعود کند. پس از این برنامه، بسیاری از مردم با هنر و خلاقیت او آشنا شدند و توانست موفقیت‌های بیشتری به دست آورد. هیاس حسینی همچنین با شرکت در «عصر جدید» سهم بسیاری در معرفی شیشه‌گری به مردم و شناساندن این هنر به دست آورد. او در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی متعددی آثارش را به نمایش گذاشته است و در صنعت شیشه‌گری ایران جایگاه ویژه‌ای دارد.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “هیاس حسینی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *