رزا هدایی

درحال حاضر در کارگاه خانم رزا هدایی سه نفر به صورت ثابت مشغول به کارند. یک نقاش روی چرم، یک حکاک روی چرم و خودش. پنج نفر هم به صورت دورکار مشغول هستند. بنابرین کارگاه کوچک خانم هدایی زمینۀ اشتغال چرم سازی رابرای هشت نفر را فراهم کرده است...

به قلم :حبیب خرم شکوه

تغییر همیشه سخت است و جسارت می‌خواهد. ولی موفق‌ترین مردمان دنیا، جسورترینشان نیز بوده‌اند. و همان‌ها بودند که تغییراتی بزرگ و مهم و مثبت در این دنیا ایجاد کرده‌اند.

 

تولد و تحصیل

رزا هدایی متولد مردادماه 1364 در تهران است. در دانشگاه و در مقطع کارشناسی ، نرم افزار خواند و برای ادامۀ تحصیل در مقطع ارشد مدیریت شهری و شهرسازی خواند. گرچه هیچ‌کدام از رشته‌های تحصیلی‌اش کوچکترین ارتباطی با هنر ندارد اما علاقه به هنر از کودکی و نوجوانی در وجود او بود. رزا از نوجوانی به هنر و صنایع دستی علاقه ی خاصی داشت.

 

آشنایی با هنر و شروع به کار

در سال 96 به طور اتفاقی با چرم و هنر چرم‌دوزی آشنا می‌شود. کیف چرمی را در دست یکی از دوستانش می‌بیند و خوشش می‌آید. از دوست می‌پرسد که کیف را از کجا خریده است و دوستش می گوید که کیف را خودش درست کرده. تا آن زمان، رزا حتی فکر درست کردن یک کیف چرمی دست‌ساز به ذهنش هم خطور نکرده بود. چرم‌های دست‌ساز در ذهن او، همیشه وسایل گران و زیبایی بودند که توسط استادکاران درست می‌شدند اما این‌بار یکی از دوستانش که دورۀ چرم دوزی را گذرانده بود، کیفی برای خودش دوخته بود که چشمان رزا را گرفته بودند. با کمی دقت در کیف ساخته شده و پرس‌و‌جو و مشورت، تصمیم گرفت به چرم دوزی کمی جدی‌تر نگاه کند پس بعد از آشنایی مختصری با روند چرم دوزی، تولید و فروش لوازم چرمی آغاز شد.

اولین کار را با کمک دوستش به صورت ست کیف پول و کیف دستی، تولید کرد و به پدرش فروخت. کارهای بعدی را هم از طریق خانواده و فامیل و دوستان به فروش می رساند. . تا مدتی همه چیز به همین منوال ادامه داشت.

 

تغییر از کارمندی به کارآفرینی

رزا به واسطه رشته‌هایی که خوانده بود، سالهای زیادی را در شغل کارمندی گذراند و تجربیات خیلی خوب و زیادی از بازار و نحوۀ فروش و فرآیند فروش کسب کرد. تجربیات سال‌های کارمندی وآشنایی او با بازارها، به فروش محصولاتشان کمک زیادی کرده و خودش در این باره می‌گوید: “کارمندی خیلی خوب است . یک کارمند می تواند با استفاده از پول و امکانات دیگران به راحتی تجربه کسب کند.” اما کارمندی نهایت خواستۀ رزا نبود. او دوست داشت بتواند کسب و کار خودش را در حوزه چرم دوزی گسترش دهد و بتواند برای دیگران هم کارآفرینی کند: این که بتوانی برای یک یا چند نفر موقعیتی ایجاد کنی که درآمد داشته باشند، حس خیلی خوبی به آدم می‌دهد.” هدف رزا، کارآفرینی بود.

 

چشم انداز آینده

در حال حاضر در کارگاه خانم هدایی سه نفر به صورت ثابت مشغول به کارند. یک نقاش روی چرم، یک حکاک روی چرم و خودش. پنج نفر هم به صورت دورکار مشغول هستند. بنابرین کارگاه کوچک خانم هدایی زمینۀ اشتغال هشت نفر را فراهم کرده است.

او امیدوار است که در آینده به نقطه‌ای برسد که در کارگاهش بتواند افراد بیشتری را مشغول به کار کند و زمینۀ کسب درآمدشان از راه تولید آثار هنری را فراهم کند.

همه می‌توانند هدفمند و با اراده یا متفاوت و اثرگذار زندگی کنند. همه می‌توانند موفق باشند.

ولی فقط درصد کمی از انسان‌ها هستند که زندگی را به واقع زندگی می‌کنند. و این چیزیست که رزا هدایی به دنبال آن است.

 

 

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “رزا هدایی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *