رضا تائبی

بدون دسته بندی

ستاد رضا تائبی در سال 1355 در کرمان متولد شد. در هنرستان، هنرهای تجسمی خواند و در سال 1374 وارد دانشکده هنر دانشگاه تهران شد...

کمی خاک، کمی آب، کمی رنگ و بسیار ذوق و مهارت و دقت در هم آمیخته می‌شود و آثاری خلق خواهد شد که دیده را از این همه زیبایی متعجب می‌کند و زبان را به تحسین آن وادار خواهد کرد.

تولد و تحصیل

استاد رضا تائبی در سال 1355 در کرمان متولد شد. در هنرستان، هنرهای تجسمی خواند و در سال 1374 وارد دانشکده هنر دانشگاه تهران شد و اولین برخودش با سفال و سرامیک هم در همین دانشگاه اتفاق افتاد. رشته‌اش صنایع دستی با گرایش سفال و سرامیک بود . عنوان پایان نامه‌اش “تکنیک چاپ ترانسفر بر روی سرامیک با الهام از نقوش سلجوقی” بود و از اساتیدش می‌توان استاد انوشفر و خانم دقت را نام برد.

آشنایی با هنر سفال  و سرامیک

بعد از آن چند سالی را در کارگاه‌های شیشه‌گری به طراحی و ساخت محصولات شیشه‌ای سپری کرد و در سال 1381 تصمیم گرفت مستقل شود و بنابرین کارگاه خودش را در زمینۀ سفال و سرامیک راه‌اندازی

کرد .

تجاری سازی محصولات و ثبت برند

محصولاتش ابتدا به نام خودش معرفی می‌شد. کمی بعد محصولات همسرش، نفیسه خلج نیز به مجموعه اضافه شد و بعد از مدتی با گسترش کار و با همکاری هم، برند راستین را راه‌اندازی کردند.

همراهی خانواده

خانواده‌اش در این راه مشوق بسیار خوبی بودند و از ابتدا تلاش‌هایش را در این راه می‌ستودند. پدر و مادرش همواره  عقیدۀ خاصی در مورد استقلال فرزندانشان داشتند و همسرش نیز هم‌کلاسی دانشگاه و همکار و همیارش در این مسیر بود.

چالش‌های پیش رو

رضا تائبی در این مسیر سختی‌ها و چالش‌های مختلفی را گذرانده‌است و مهمترین چالش را هم عدم دسترسی به اساتید و راهنماهای حرفه‌ای در این حوزه می‌دانند . این عدم ارتباط موجب شده است که بسیاری از طرح‌ها و راه حل‌های که از آن‌ها استفاده می‌کند را خودش به صورت آزمون و خطا به دست بیاورد و این فرآیند به نسبت آموزش دیدن و استفاده از تجربۀ اساتید، بسیار زمان‌بر و همینطور هزینه‌بر بوده‌است .

آثار مورد علاقه

در میان آثارش (که کم هم نیستند) آثاری برگرفته از شکل و شمایل شیرها هستند که خودش علاقۀ خاصی به آن‌ها دارد. این آثار به شکل‌های مختلف و در اندازه‌های متفاوت در کارگاهش تولید و عرضه می‌شود.

در حال حاضر کارگاهش روزانه بین 150 تا 200 اثر تولید می‌کند و این آثار در گالری‌های مطرح کشور به فروش می‌رسد.

چشم‌انداز آینده

رضا در راه رسیدن به جایی که هست، تلاش زیادی کرده و برای آینده هم برنامه‌ها و چشم‌اندازهای خوبی را برای خودش و کارگاهش متصور است. می‌گوید: ” در جوانی هیچ‌وقت تصور نمی‌کردم که یک روز به اینجا برسم. ولی حالا می‌دانم که خیلی بالاتر باید برم و این هنر هنوز خیلی جای کار دارد.”

عناوین و افتخارات

رضا تائبی از سال 1392 عضو کارگروه سرامیک سازمان صنایع دستی و سپس در سال 1396 آثارش  دارای نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی شد. پس از آن شرکت در نمایشگاهها گروهی سفال و سرامیک در ایتالیا، کرواسی، ترکیه، ارمنستان، انگستان و بسیاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی انفرادی و گروهی دیگر، و برنده شدن لوح تقدیر از هیات داوران بینال و برنده لوح تقدیر از فرهنگستان هنر در هشتمین بینال سفال و سرامیک از جمله موفقیت‌هایی بود که به عنوان یک هنرمند در این مسیر به‌دست آورد. شاید آنچه که طی کردن این مسیر را برای رضا هموار کرده، ایمانیست که به کارش دارد. اینکه به کارش اعتقاد داشته باشد و بداند وجود انسان با شغل و هنرش تعالی می‌یابد. فرصتی که برای همۀ مردم دنیا دست یافتنی نیست و رضا تائبی همواره سپاسگزار آن است.

حبیب خرم شکوه
نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “رضا تائبی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *