شبنم مکبر

بدون دسته بندی

شبنم مکبر، نقاش اهل تبریز، در تاریخ 1 فروردین 1350 به دنیا آمد. او در خانواده‌ای هنردوست که نقاشی و خطاطی در آن موروثی به حساب می‌آمد، رشد کرد....

به‌قلم: مریم شیخ‌زاده

 

زندگی و رشد در دنیایی هنری

شبنم مکبر، نقاش اهل تبریز، در تاریخ 1 فروردین 1350 به دنیا آمد. او در خانواده‌ای هنردوست که نقاشی و خطاطی در آن موروثی به حساب می‌آمد، رشد کرد. جلیل مکبر، عموی او، از نقاشان و مجموعه‌داران مطرح در تبریز است. آشنایی او با هنر در سنین کم باعث علاقه‌مندی‌ و گرایشش به رنگ و نقاشی شد و از همان ایام نوجوانی در نقاشی و طراحی به‌صورت آماتور کار خود را آغاز کرد. پس از اتمام دبیرستان در رشته‌ی تجربی در دانشگاه سوره به تحصیل در رشته‌ی نقاشی پرداخت و مطالعاتی هم در رشته‌ی دکوراسیون خانگی داشت.

 

تلاقی رنگ و انرژی

شبنم مکبر نقاشی را ابزاری برای جست‌وجوی زیبایی می‌داند و به زیبایی و انرژی در آثارش اهمیت می‌دهد. او با هیجانی که کار با رنگ، خط یا لکه‌های آزاد به او می‌دهد، به خلق آثار خلاقانه و پرانرژی خود می‌پردازد. او به ارتباطی که مخاطبان با آثارش برقرار می‌کنند هم بسیار توجه می‌کند و برایش اهمیت دارد. مکبر در آثارش که اغلب از طبیعت الوان الهام می‌گیرد، ارتباط عمیقی با رنگ‌هایی که به کار می‌برد دارد و رنگ به‌عنوان مشخصه‌ی اصلی نقاشی‌هایش هویداست و بدل به امضای کارهایش هم شده است. به این دلیل که زندگی در خلأ ممکن نیست، اتفاق‌های پیرامونی در جامعه و مسائل اجتماعی هم در مسیر هنری او تأثیر خود را در این سال‌ها گذاشته‌اند. او در آثارش در دنیای شخصی خود زیست می‌کند و آثارش را بازتابی از خود می‌داند.

مکبر چندین سال پیش به تدریس آبرنگ هم پرداخت و در دانشگاه سوره کلاس‌های آبرنگ خود را برگزار کرد. او در استودیوی شخصی‌اش فعالیت می‌کند و آثارش را در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی بسیاری در داخل و خارج از کشور به نمایش گذاشته و از طریق نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های متعدد به فروش رسانده است.

 

فعالیت در عرصه‌های متفاوت هنری

شبنم مکبر جدای از نقاشی در حوزه‌ی دکوراسیون داخلی هم فعالیت داشته و دوره‌ای به‌عنوان دکوراتیو در شرکت تالگو بوده است. او همچنین در سه دوره‌ی مداوم در اکسپو تبریز، نمایشگاه فروش آثار هنرمندان، شرکت داشته و هم‌اکنون هم به‌عنوان کارگزار تبریز در تهران مشغولیت دارد و آثار هنرمندان را برای فروش جمع‌آوری می‌کند.

در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا، مکبر در دوران قرنطینه زمان بیشتری برای نقاشی و فعالیت‌هایش پیدا کرد. او عدم امکانات کافی برای معرفی هنر سالم و کمبود منتقدان آگاه در عرصه‌های هنری را به‌عنوان بزرگ‌ترین چالش‌‌های دنیای هنر در کشور می‌داند و امید دارد در آینده شاهد وضعیت بهتری در حوزه‌های هنری باشیم.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شبنم مکبر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *