عباس افتخاری

بدون دسته بندی

...

به‌قلم: سارا عاشوری

 

تلاقی صنعت و هنر

دکتر عباس افتخاری هنرمند متولد سال 1344 در محله‌ی نارمک تهران است که فرزند خانواده‌ای‌ شهری و متوسط بود و در سال‌های نخست کودکی‌اش به جنوب تهران نقل‌مکان کرد و کودکی، نوجوانی و جوانی‌اش را در این منطقه گذراند. او فارغ‌التحصیل کارشناسی و کارشناسی‌ارشد طراحی صنعتی دانشگاه تهران و دکترای مرمت از دانشگاه هنر است.

این هنرمند از همان نوجوانی علاقه‌ی بسیار زیادی به طراحی داشت و در کلاس درس، اغلب به کشیدن چهره‌ی معلم‌ها و اشیای مختلف و ساختمان‌ها مشغول بود. در همین حین به فعالیت‌های صنعتی و یادگیری دوره‌های مکانیک سازمان فنی‌وحرفه‌ای پرداخت که موجب وقفه‌ای در دوره‌ی نظری‌اش شد. او پس از دو سال فراگیری صنعت، به درس و مدرسه بازگشت و دیپلم خود را در رشته‌ی ادبیات دریافت کرد؛ اما به‌دلیل علاقه به ادبیات و هنر، در کنکور رشته‌های هنری شرکت کرد و به دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه یافت.

عباس افتخاری پس از آغاز تدریس در دانشگاه، علاوه بر فعالیت در رشته‌ی تخصصی خود، در زمینه‌ی مجسمه‌سازی و حجم نیز فعالیت داشته و تجربیاتی را به دست آورده است. در همین رشته نیز نمایشگاه انفرادی وی، «خدایان سیمره»، در خانه‌ی هنرمندان برگزار شد. این هنرمند از اعضای هیئت‌علمی و رئیس مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه هنر است و در سال 1379 شرکت هنر مهندسی را پایه‌گذاری کرد. در سال 1395 و پس از فعالیت‌های بسیار، این شرکت با نام شرکت دانش‌بنیان «هنر مهندسی قرن» در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران فعالیت خود را توسعه داد.

 

این هنرمند از اعضای هیئت‌علمی و رئیس مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه هنر است و در سال 1379 شرکت هنر مهندسی را پایه‌گذاری کرد.

 

ثمره‌‌ی خلاقیت و هنر بر پیکره‌ی شهر

طراحی صنعتی هنری است که مرز مشخصی با هنرهای دیگر ندارد و هنگام فعالیت و خلق اثر در آن، هم‌زمان از آموزه‌های معماری، مجسمه‌سازی و صنایع دستی نیز می‌توان بهره برد. بنابراین تمام مشغولیت‌ها و تجربه‌های این هنرمند در رشته‌های متفاوت هنری، در تعالی او نقش بسزایی داشته است. عباس افتخاری نخستین خانه‌ی سازگار با محیط‌زیست را در ایران طراحی کرد که در آن از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تأمین الکتریسیته و گرما استفاده می‌شود. همچنین آثار دیگری مانند بناها و مجسمه‌های شهری خلق کرده است. رستوران چوبی و مجسمه‌ی «سیاوش» در پارک آب‌وآتش و کره‌ی سفیدی که در تقاطع بزرگراه‌های همت و مدرس قرار دارد، از آثار قابل‌توجه این هنرمند است.

 

عباس افتخاری نخستین خانه‌ی سازگار با محیط‌زیست را در ایران طراحی کرد که در آن از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تأمین الکتریسیته و گرما استفاده می‌شود.

 

شرایط استثنائی یک سال اخیر و درگیری با اپیدمی، تأثیر مثبتی بر فعالیت‌های عباس افتخاری گذاشته است و موجب شده تا با دراختیارداشتن زمان بیشتر، سفارش‌های بیشتری را پیش ببرد و فعالیت‌های صنعتی خود را ادامه دهد. این هنرمند در این روزها مشغول پروژه‌های صنعتی و هنری خود است.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “عباس افتخاری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *