معصومه وظیفه‌شناس

بدون دسته بندی

معصومه وظیفه‌شناس، هنرمند و پایه‌گذار برند «ومیم»، در سال 1364 متولد شد. او مدرک کارشناسی مجسمه‌سازی خود را از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدرک کارشناسی‌ارشد پژوهش هنر را از دانشگاه شیراز دریافت کرد. معصومه از همان زمانی که وارد دانشگاه شد، کسب مهارت در هنرهای مختلف را تجربه کرد و با متریال متنوعی از جمله چوب و فوم کار کرد. او به‌تدریج متوجه شد که به طراحی‌کردن اشیای حجمی بیش از هرچیز دیگر علاقه دارد...

مجسمه‌سازی که به طراحی و تولید محصولات چرمی رسید

معصومه وظیفه‌شناس، هنرمند و پایه‌گذار برند «ومیم»، در سال 1364 متولد شد. او مدرک کارشناسی مجسمه‌سازی خود را از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدرک کارشناسی‌ارشد پژوهش هنر را از دانشگاه شیراز دریافت کرد. معصومه از همان زمانی که وارد دانشگاه شد، کسب مهارت در هنرهای مختلف را تجربه کرد و با متریال متنوعی از جمله چوب و فوم کار کرد. او به‌تدریج متوجه شد که به طراحی‌کردن اشیای حجمی بیش از هرچیز دیگر علاقه دارد. هرچه بیشتر درگیر مجسمه‌سازی شد، به این نتیجه رسید که مجسمه‌سازی به‌تنهایی برای او جذاب نیست و تمایل دارد محصولاتی را طراحی کند که قابلیت استفاده داشته باشند. از این راه او می‌توانست ارتباط مستقیم مخاطب با محصول را ببیند و شاهد کارایی آنچه خودش طراحی و خلق کرده است باشد. در همان زمان تحصیل، معصومه وظیفه‌شناس شروع کرد به تولید کیف و محصولات دیگر. او ساخت محصولات بسیاری را امتحان کرد و پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع ارشد، علاقه به دیزاین در او تشدید شد.

 

او به‌تدریج متوجه شد که به طراحی‌کردن اشیای حجمی بیش از هرچیز دیگر علاقه دارد. هرچه بیشتر درگیر مجسمه‌سازی شد، به این نتیجه رسید که مجسمه‌سازی به‌تنهایی برای او جذاب نیست و تمایل دارد محصولاتی را طراحی کند که قابلیت استفاده داشته باشند. از این راه او می‌توانست ارتباط مستقیم مخاطب با محصول را ببیند و شاهد کارایی آنچه خودش طراحی و خلق کرده است باشد.

 

بازگشت به گرگان و پایه‌گذاری برند «ومیم»

وقتی تحصیلات او در دانشگاه به پایان رسید، به شهر خود گرگان بازگشت و در یکی از دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای گرگان مشغول به تدریس شد. اشتغال به تدریس در گروه طراحی دوخت دانشگاه، مقدمات آشنایی او را با دوستانی که در زمینه‌ی طراحی لباس کار می‌کردند فراهم کرد. او به‌واسطه‌ی آشنایی و همکاری با دوستان طراح، مهارت و تجربه‌ی خود را در طراحی و همچنین حصیربافی تقویت کرد. دانش و تجربه‌ی مجسمه‌سازی در بافت حصیر به او کمک کرد؛ چراکه در ساخت مجسمه، تجربه‌ی کارکردن با متریال متفاوت را داشت و با حصیربافی بیگانه نبود.

متریالی که او در برند «ومیم» استفاده می‌کند، متریال جدیدی است که کار با آن کمی متفاوت‌تر از کار با ترکه‌های چوبی و حصیربافی سنتی است. در حال حاضر پنج نفر به‌طور مستقیم در  کارگاه معصومه وظیفه‌شناس در شهر گرگان مشغول‌به‌کار هستند و او امیدوار است این تعداد در آینده افزایش پیدا کند.

 

چرم و حصیر؛ مهم‌ترین امتیازهای «ومیم دیزاین»

قسمت‌های چرمی همگی از چرم طبیعی درجه‌یک و کاملاً دست‌دوز ساخته می‌شود و فقط قسمت بند بلند کار با چرخ دوخته می‌شود. قسمت‌های چرمی آماده‌شده به‌روی حصیرها مونتاژ می‌شود. داخل همه‌ی کارها آسترکشی می‌شود و پس از آن جیب‌ها اضافه می‌شود.

 

قسمت‌های حصیری کارهای وظیفه‌شناس در «ومیم» از لوله‌های فشرده‌ی کاغذی ساخته شده است که با دست ساخته می‌شود. این لوله‌ها بعد از رنگ‌شدن با رنگ‌های مخصوص به خود، دور قالب‌های مختلف به هم بافته می‌شوند. بعد از خشک‌شدن کامل، کار در چند مرحله با مواد تثبیت‌کننده پوشیده می‌شود تا به مقاومت دل‌خواه برسد.

 

در ادامه، این هنر جدید را با هنر چرم‌دوزی ترکیب کردند که بیشتر فعالیت «ومیم» را به خودش اختصاص داده و به این ترتیب کیف‌های ترکیبی چرمی و حصیر، به اصلی‌ترین محصول «ومیم دیزاین» تبدیل شد.

قسمت‌های حصیری کارهای وظیفه‌شناس در «ومیم» از لوله‌های فشرده‌ی کاغذی ساخته شده است که با دست ساخته می‌شود. این لوله‌ها بعد از رنگ‌شدن با رنگ‌های مخصوص به خود، دور قالب‌های مختلف به هم بافته می‌شوند. بعد از خشک‌شدن کامل، کار در چند مرحله با مواد تثبیت‌کننده پوشیده می‌شود تا به مقاومت دل‌خواه برسد؛ به همین دلیل کارها شکننده نیستند و به‌خاطر بافته‌شدن به هم، مقاومت بالایی دارند. سطح بافت نیز یکدست و کاملاً صاف است و به همین خاطر نخ‌کش نمی‌شود.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معصومه وظیفه‌شناس”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *