نرگس فراهانی

از سال 1397  نرگس فراهانی کارگاه خود را افتتاح کرده و تولید انبوه نیز از همان سال شروع شده است. در حال حاضر سری‌های مختلفی در کارگاه ایشان تولید می‌شود که پیاله‌ها و بشقاب‌های مختلف با طرح و نقش متنوع از آن...

به قلم:حبیب خرم شکوه

برای پیشرفت و تعالی همیشه راه‌های بسیاری هست ولی شاید برای همه و همه جا ، ممکن نباشد. یکی از راه‌‌های پیشرفت، کمک به پیشرفت دیگران است. مسیری که برای دیگران هموار می‌کنیم، ممکن است روزی برای خودمان هم به کار بیاید.

تولد و تحصیل

خانم نرگس فراهانی متولد 1370 در تهران است. در هنرستان و دانشگاه گرافیک خوانده و از سال 1394 وارد حوزۀ سفال و سرامیک شده است. علاقه به سفال و هنر نگارگری، نرگس را به یاد گرفتن و تحقیق در مورد آن کشانید. به گونه‌ای که در سال‌های اولیۀ شروع به کار و با توجه به عدم رونق این کار برای نرگس، از درآمدهای دیگری که از کار گرافیک به دست می‌آورد در یادگیری سفال  هزینه می‌کرد. نرگس فراهانی دوره‌های لعاب و قالب‌گیری را با آقای صادق باقری و خانم رجحانه حسینی گذرانده است و در در عین حال بیشترین تاثیرپذیری را در این حرفه از خانم رحجانه حسینی داشته است.

آشنایی با سفال

نرگس از بچگی کار با گل را دوست داشت، و این علاقه در سنین بالاتر تبدیل به حرفه‌ای‌گری در ساخت انواع سفال و سرامیک شد. از سال 1394 کار با سفال و سرامیک را شروع کرده و سال 1395 از یک حیاط کوچک شروع به تولید و ساخت ظروف سفالی کرده و از همان سال‌ها تحقیق و جست و جو در مورد سفال را شروع کرد. چیزی که کمی بعد به نتیجه‌های خیلی خوبی رسید.

پیشرفت کار و تولید

از سال 1397  نرگس فراهانی کارگاه خود را افتتاح کرده و تولید انبوه نیز از همان سال شروع شده است. در حال حاضر سری‌های مختلفی در کارگاه ایشان تولید می‌شود که پیاله‌ها و بشقاب‌های مختلف با طرح و نقش متنوع از آن جمله‌اند.

چالش‌ها

مثل همۀ آدم‌ها در مسیر موفقیت، نرگس هم با چالش‌های مختلفی روبرو بود که می‌توان از جمله مهمترین آنها نداشتن سرمایۀ اولیه، هزینه‌های نسبتا زیاد و نداشتن ابزارهای مناسب اشاره کرد. برای حل این چالش‌ها نرگس از منبع در آمد دیگری که در کار گرافیک داشت، استفاده می‌کرد.

 

آموزش

میل به یاد دادن هر آنچه که به سختی یاد گرفته است، همیشه با نرگس بود. بنا بر این کارگاه‌های آموزشی بی شماری در حوزۀ سفال و نگارگری برگزار کرده است. این کارگاه‌ها که با توجه به وضعیت و شیوع کرونا کمتر شدند، هنوز هم کم و بیش برگزار می‌شوند و محل برگزاری این رویدادها آموزشی در محل کارگاه خودشان است.

نشریه ای مخصوص هنرمندان سفال و سرامیک

اواسط سال 98 ، ایده‌ای برای ایجاد و تهیۀ نشریه‌ای مخصوص هنرمندان سفال به ذهن نرگس خطور می‌کند و این ایده منجر به انتشار اولین نشریۀ الکترونیکی مرتبط با این هنر می‌شود . نام این نشریه “هنرسرامیک معاصر ” است که با کمک خانم زینب ریاضتی منتشر می‌شود و اولین نشریه در نوع خود در جهت اشاعۀ فرهنگ و هنر است . و تا به حال بیشتر از 28 شماره از آن منتشر شده است .

نمایشگاه‌ها

نمایشگاه‌هایی که خانم فراهانی در آنها شرکت کرده است:

نمایشگاه گروهی تابلو‌های کوچک، گالری آریا، ۱۳۹۹

نمایشگاه گروهی سرامیک بنیان مرز، خانه هنرمندان، ۱۳۹۶

نمایشگاه گروهی سرامیک، موزه هنرهای معاصر اصفهان، ۱۳۹۵

شرکت در هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، فرهنگستان هنر، ۱۳۹۴

نمایشگاه گروهی سرامیک بنیان شکستنی، فرهنگسرای نیاوران، ۱۳۹۴

نمایشگاه گروهی نقاشی، گالری هنر ایران، ۱۳۹۴

نمایشگاه گروهی نقاشی، فرهنگسرای ابن سینا، ۱۳۹۴

میل به پیشرفت  در وجود همه هست ولی به هزاران دلیل همۀ ما پیشرفت نمی‌کنیم. موفقیت جربزه می‌خواهد و تلاش و حوصله و پشتکار. و همین‌ها تفاوت انسان‌های موفق و شکست خورده را شکل می‌دهد. برداشت‌ها، پس از کاشت‌هایی با سختی بسیار به دل می‌نشیند و لذت داشتن را به روح می‌نشاند.

 

برچسب ها :
نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نرگس فراهانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *