پرواز حجتی

بدون دسته بندی

...

به‌قلم: صفا روشندل

جادوی سنگ‌ها

زیورآلاتی که آراسته با سنگ‌های رنگی است، یا ظروفی که به سنگ‌های تزیینی مزیّن‌اند، چونان جادوگرانی از اعماق زمین ما را مسحور خود می‌کنند. فُرم‌دادن و نقش‌پردازی سنگ با برش، تراش، خراش و تلفیقی از این‌ها به‌منظور ساخت و تزیین اشیا یا ابزارهای مختلف، هنر حجاری را شکل می‌دهد. سنگ‌ها چون از ویژگی‌های سختی، مقاومت، دوام و فراوانی در طبیعت برخوردارند، به‌عنوان ماده‌ی اولیه‌‌ی‌ تولید گروهی از آثار صنایع‌دستی ایران محسوب می‌شوند. پرواز حجتی هنرمندی در این شاخه‌ی هنری است که به‌خوبی می‌داند چگونه با سنگ‌ها جادو کند و در تراش سنگ‌های قیمتی تخصص دارد. او معتقد است هر اثری در جایگاه خودش شاخص است؛ چراکه برای تمامی مخلوقاتش به یک میزان زمان گذاشته و برایش مهم محسوب می‌شوند.

 

او معتقد است هر اثری در جایگاه خودش شاخص است؛ چراکه برای تمامی مخلوقاتش به یک میزان زمان گذاشته و برایش مهم محسوب می‌شوند.

 

پروازی در آستانه‌ی پرواز

پرواز حجتی متولد فروردین 1361 در شهرستان تویسرکان است. در همان کودکی به نیشابور مهاجرت می‌کنند و رشد و نمو پرواز در نیشابور پیش می‌رود. از خردسالی به کارهای هنری علاقه داشته و به کلاس نقاشی می‌رفته است که در نهایت همین علاقه و استعداد سبب شد تا با تشویق خانواده، در دوران دبیرستان به هنرستان گرافیک برود. او در سال 1380 کارشناسی صنایع‌دستی را از دانشگاه سوره‌ی تهران گرفت. به‌طور اتفاقی، مدیرگروه تصمیم می‌گیرد کارگاه تراش سنگ برگزار کند و همین امر دروازه‌ی ورود پرواز به جهان سنگ‌ها شد. او ارتباط عمیقی با سنگ‌ها برقرار کرد؛ تا جایی که پایان‌نامه‌اش را راجع‌ به آناهیتا، الهه‌ی آب و باروری، کار کرد و بخش عملی آن روی سنگ‌هایی مانند لاجورد بود. دیپلم فنی و حرفه‌ای خود را نیز در رشته‌ی تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی کسب کرد. همچنین او دارای پروانه‌ی تولید انفرادی از سازمان صنایع‌دستی استان تهران است. از سال 1384 کار سنگ را آغاز کرد و از سال 1386 تاکنون به‌صورت تخصصی در رشته‌ی تراش فانتزی سنگ‌های قیمتی فعالیتش را پیش گرفته است. حجتی در حال حاضر تنها در زمینه‌ی تراش سنگ فعالیت می‌کند و پیش از این دستی در جواهرسازی نیز داشته است که اکنون گاهی تنها طراحی آن را بر عهده می‌گیرد. البته که او مادر یک کودک 8ساله است و مسئولیت تربیت و آموزش او بخشی از کار پرواز حجتی را تشکیل می‌دهد که به آن هم اهتمام ویژه‌ای می‌ورزد.

از سال 1386 تاکنون به‌صورت تخصصی در رشته‌ی تراش فانتزی سنگ‌های قیمتی فعالیتش را پیش گرفته است.

 

آوازه تا آن طرف مرزها

پرواز در سال 1389 در نمایشگاه خصوصی‌ای در گالری مس‌نگار تهران شرکت کرد. فریفته‌ی سنگ‌ها شدن مرزهای جغرافیایی نمی‌شناسد و وقتی در پیشه‌ات حرفه‌ای و متخصص باشی، می‌توانی خارج از مرزها را هم تسخیر کنی. پرواز حجتی با شرکت در دومین دوره‌ی نمایشگاه «موتیف‌های ایرانی در زیورآلات» که در سال 1394در لندن برگزار شده است، موفق به کسب مقام دوم شد. همچنین در سال 1397 در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی طلا و جواهرات که در کیش برگزار شده بود، شرکت کرد. در سال 1398 در نمایشگاه صنایع‌دستی تهران و نمایشگاه صنایع‌دستی و گردشگری شرکت کرد و دو نشان ملی از وزارت میراث فرهنگی برای دو اثر فاخرش دریافت نمود، که آثاری سنتی اما متفاوت بود. دو اثر دیگرش نیز در نمایشگاه «جواهرسازی معاصر» در گالری آریا اول شدند که مدرن بودند. او اخیراً در اردیبهشت1400 نفر اول در نمایشگاه «جواهرسازی معاصر تهران» در گالری آریا شد.

 

و وقتی در پیشه‌ات حرفه‌ای و متخصص باشی، می‌توانی خارج از مرزها را هم تسخیر کنی.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پرواز حجتی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *