صادق ادهم

بدون دسته بندی

ادق ادهم هنرمندی است که سال 1357 در شهر مسجد سلیمان متولد شد و از همان کودکی با هنر انس گرفت. مادرش با خودکاری سیاه بر دفتر نقاشی می‌کشید و پدرش که خیاط هم بود، بر روی آجر نقش‌های متفاوت را کنده‌کاری می‌کرد و سپس با سرب آن‌ها پر...

به‌قلم: سارا عاشوری

 

سرریز هنر

مجسمه‌سازی و نقاشی از آن دسته هنرهایی هستند که از دیرباز با یکدیگر رابطه‌ی پررنگی داشته‌اند؛ گویی مجسمه همان نقاشی است که بُعدی دیگر پیدا کرده و از بوم بیرون آمده و می‌توان آن را لمس کرد. شاید به همین سبب است که چند سالی می‌شود صادق ادهم به‌جای کشیدن نقاشی‌هایش بر بوم، آن‌ها را غالب می‌گیرد و مجسم می‌کند.

 

او که در دبیرستان در رشته‌ی برق مشغول به تحصیل بود، روزی با دیدن مردی که بر بوم با رنگ‌روغن نقش می‌سازد ترغیب شد تا دوباره به‌سراغ علاقه‌ی دیرین خود برود و برای تفریح و پرکردن اوقاتش نقاشی را دنبال کند. صادق در 20سالگی پس از بازگشت از سربازی در گالری باران شهر شوشتر آغاز به آموزش نقاشی کرد.

 

صادق ادهم هنرمندی است که سال 1357 در شهر مسجد سلیمان متولد شد و از همان کودکی با هنر انس گرفت. مادرش با خودکاری سیاه بر دفتر نقاشی می‌کشید و پدرش که خیاط هم بود، بر روی آجر نقش‌های متفاوت را کنده‌کاری می‌کرد و سپس با سرب آن‌ها پر می‌کرد تا برای صادق اسباب‌بازی‌های دست‌ساز و هنرمندانه بسازد. در دبستان معلمی داشت که او را با آبرنگ آشنا کرد و برای ادامه‌ی نقاشی تشویقش می‌کرد؛ اما در دوران راهنمایی معلمی دیگر، به‌دلیل اینکه باور نمی‌کرد آثار صادق متعلق به خودش باشد، باعث شد تا او برای چند سال از نقاشی دور شود. او که در دبیرستان در رشته‌ی برق مشغول به تحصیل بود، روزی با دیدن مردی که بر بوم با رنگ‌روغن نقش می‌سازد ترغیب شد تا دوباره به‌سراغ علاقه‌ی دیرین خود برود و برای تفریح و پرکردن اوقاتش نقاشی را دنبال کند. صادق در 20سالگی پس از بازگشت از سربازی در گالری باران شهر شوشتر آغاز به آموزش نقاشی کرد. او بیشتر با هدف به‌دست‌آوردن استقلال از خانواده و داشتن محیطی شخصی برای نقاشی مشغول شد؛ اما پس از گذشت زمان و آشناشدن با افراد مختلف و تلاش بسیار توانست آتلیه‌ی خود را زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد دایر کند.

این هنرمند که تا 30سالگی دوره‌ی هنری خاصی نگذرانده بود، در کنکور هنر شرکت کرد و در رشته‌ی مجسمه‌سازی دانشگاه تهران پذیرفته شد. همین اتفاق موجب شد تا فعالیت هنری او به‌سمت مجسمه‌سازی تغییرجهت دهد. در زمان دانشجویی صادق در تهران نیز کارگاه شخصی خود را راه‌اندازی کرد و تا امروز مشغول فعالیت در زمینه‌ی هنر مجسمه‌سازی است. او به هنر موسیقی هم علاقه‌ی بسیاری دارد و دوره‌ای فعالیت هم داشته است؛ اما ترجیح داد تا تمرکز و زمان خود را بر روی مجسمه‌سازی معطوف کند.

 

خلوت هنرمندانه

صادق ادهم نزدیک به 23 سال است که در هنر نقاشی و مجسمه‌سازی فعالیت می‌کند و معتقد است کرونا تأثیر چندانی بر روی کار او نگذاشته است. پیش از این نیز علاقه داشته که در تنهایی و خلوت خود آثارش را خلق کند و اکنون نیز به همان کار مشغول است. او آثارش را  بر اساس علاقه و سلیقه‌ی شخصی خود و به‌منظور آشنایی با بخش ناشناخته‌اش خلق می‌کند و برای کسب درآمد سفارشی نمی‌پذیرد. در آتلیه‌ی شخصی صادق دو نفر مشغول‌به‌فعالیت‌اند؛ اما برای ساختن آثار با افراد متفاوتی برای غالب‌گیری، ریخته‌گری و پرداخت‌کاری همکاری می‌کند. او تاکنون سیزده نمایشگاه انفرادی برگزار کرده و در بیش از هفتاد نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی شرکت داشته است.

 

او آثارش را  بر اساس علاقه و سلیقه‌ی شخصی خود و به‌منظور آشنایی با بخش ناشناخته‌اش خلق می‌کند و برای کسب درآمد سفارشی نمی‌پذیرد.

 

امروز صادق ادهم در حال تکمیل مجموعه‌ی چهارم شاهنامه‌ است که در آن اسطوره‌های نمادین شاهنامه بر اساس ویژگی‌ها و طراحی منحصربه‌فردی که برداشت هنرمند است ساخته می‌شوند و امید است که تا پایان امسال به نمایش عموم دربیاید.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “صادق ادهم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *