روچ

گروه سوزندوزی روچ عاطفه هاشمی منفرد متولد 1365 است. او که از ابتدای آشنایی‌اش با سوزن‌دوزی به این هنر علاقه‌مند شد، اولین فعالیتش را آموزش و توسعۀ هر چه بیشتر این هنر انتخاب کرد. بنابرین در سال 1393  با راه‌اندازی کارگاه سوزن‌دوزی بلوچی در شهر زاهدان، کار خود را آغاز کرد. پس از مدتی متوجه...

گروه سوزندوزی روچ

عاطفه هاشمی منفرد متولد 1365 است. او که از ابتدای آشنایی‌اش با سوزن‌دوزی به این هنر علاقه‌مند شد، اولین فعالیتش را آموزش و توسعۀ هر چه بیشتر این هنر انتخاب کرد. بنابرین در سال 1393  با راه‌اندازی کارگاه سوزن‌دوزی بلوچی در شهر زاهدان، کار خود را آغاز کرد. پس از مدتی متوجه شد که دست نخورده ماندن و به روز نشدن طرح‌ها و رنگ‌های این هنر زیبا موجب شده است تا مردم استان‌های دیگر ایران پهناورمان، کمتر با این هنر زیبا آشنا باشند. پس دست به کار شد و بلافاصله و در مدت یک سال به سوزن‌دوزها مدرن‌سازی طرح و رنگ را آموزش داد و به این ترتیب با بالا بردن کیفیت کارها، شرایط مناسبی برای ورود به بازار، فراهم شد.

در سال دوم، بازار انتظار آنها را می‌کشید. باید برای فراموش نشدن این هنر، تلاش می‌کردند و علاوه بر این با این کار، زنان بلوچ می‌توانستند با هنری اصیل از خطۀ زیبایشان به درآمدزایی بپردازند. پس تیمی برای طراحی و نصب فلزات تشکیل داد که محصول را آماده کرده و به خیاط می‌سپردند و خیاط، هنرمندانه این هنر زیبا را تبدیل به جامه‌ای می‌کرد که مناسب عرضه در بازار بود و به کارگاه اصلی در تهران و از آنجا و پس از هماهنگی‌های لازم به کارگاه‌های مستقر در شهرهای دیگر می‌رفت.

گروه “روچ” به همت عاطفه هاشمی منفرد مجموعۀ کامل و حساب‌شده‌ای از زنان است. مجموعه‌ای که در حال حاضر با حمایت از زنان بدسرپرست شهرهای زاهدان، نیکشهر، ایرانشهر، چابهار وحتی خطه‌های شمالی ایران و خراسان و شهرهای جنوبی استان کرمان، رسالت خود را در جهت ارتقای سطح کیفی زندگی هموطنان ایفا کرده است. این گروه هم اکنون در تمامی حوزه های هنر سوزن‌دوزی فعالند و با خلاقیت و ذوق خود محصولات متنوعی همچون شال، کیف، صندل، کت، مانتو، بدلیجات، دمپایی، لباس زنانه، کوسن و رومیزی تهیه و عرضه می‌کنند.

علاوه بر بازارهای داخلی این گروه در مدت دو سال توانست با صادر کردن محصولاتش به کشورهای دیگر و اثبات کیفیت بالا، دوخت ظریف و خلاقانه بودن، بازار خود را در این کشورها پیدا کند. کشورهایی مانند آمریکا، استرالیا، آفریقا(غنا)، آلمان، ترکیه، ژاپن و انگلیس، بازارهایی هستن که بدون کمک هیچ نهادی تا کنون پذیرای محصولات سوزن‌دوزی گروه روچ بوده‌اند.

هفتا نیز به عنوان مکانی برای گرد هم آمدن بهترین‌ها، به عرضۀ محصولات با کیفیت گروه روچ، پرداخته است.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “روچ”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *