ساری‌گل

بدون دسته بندی

در سال فروردین 1352 و در روستای درتوم از توابع شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی، رضا زاشد درتومی به دنیا آمد. او که هم اکنون مدیرعامل و رئیس هیئت مدیرۀ شرکت تعاونی فرش دستباف ساری‌گل خراسان شمالیست، دلیل اصلی ورودش به این حوزه را خانوادۀ هنردوستش می‌داند. خانواده‌ای که باعث شدند از همان 16 سالگی...

در سال فروردین 1352 و در روستای درتوم از توابع شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی، رضا زاشد درتومی به دنیا آمد. او که هم اکنون مدیرعامل و رئیس هیئت مدیرۀ شرکت تعاونی فرش دستباف ساری‌گل خراسان شمالیست، دلیل اصلی ورودش به این حوزه را خانوادۀ هنردوستش می‌داند. خانواده‌ای که باعث شدند از همان 16 سالگی به هنر فرش دستباف روی بیاورد و در سال 1376 در روستای زادگاهش “درتوم” کارگاهی متمرکز برای بافت فرش تاسیس کند. مداومت او در این مسیر و شرکتش در نمایشگاه‌های منطقه‌ای و کشوری باعث شد تا گواهی‌نامه‌ها و تقدیرنامه‌های فراوانی نیز به دست آورد.

او که همواره به دنبال کارهای جدید و نو بود، با همکاری به عنوان مدیرتولید پروژۀ فرش‌های سه هزار متری کشور ژاپن توانست برای بافت قطعات مختلف فرش‌ها با ایجاد اشتغال برای هفتصد نفر با آنان همکاری داشته باشد.در این سال‌ها او که از فعالیت‌های خودش به عنوان یک بافنده نیز غافل نمی‌شد توانست در سال 1381 به عنوان فرش‌باف نمونه انتخاب شود. انتخاب به عنوانکارآفرین برترامیرکبیردر سال 85 بعنوان رتبه سوم در سطح استان،کسب نشان برترین کارگاه متمرکزدردومین جشنوارۀ گره زرین فرش دستباف در سال 1388، نخستین کارگاه متمرکزفرش دستباف دراستان و … بخشی از اقدامات ساری‌گل در راستای تحقق اهدافشان است. ساری‌گل با هدف سر و سامان دادن به بافت‌های بی نظیری که در استان در حال فراموشیست، شروع به تحقیقات میدانی با کمک تصاویر فرش‌ها جهت احیای طرح‌های قدیمی کرد و پس از مدتی بر روی ایجاد اشتغال برای خانواده‌های کم بضاعت در مناطق محروم این دیار و بهره‌مندی آنان از حقوقشان متمرکز شد.

امروز ساری‌گل به عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان فرش دستباف از منطقۀ خراسان شمالی در مجموعۀ هفتا، آمادۀ خدمت رسانی به بازدیدکنندگان محترم از این هنر زیبا می‌باشد.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ساری‌گل”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *